ליטיגציה – ייצוג בבתי משפט?

דרמות בית משפט היו מאז ומעולם אחד הז’אנרים המובילים ביותר בהוליווד ובעולם. סדרות כגון “חוק וסדר” (Law & order), “האישה הטובה” (The Good wife), “פרקליטיי אל איי” ( L.A Law ), “חליפות” (Suits), “הפרקליטים” ) The Practice ) “בוסטון ליגל” (Boston Legal) ועוד הצליחו כמעט תמיד לכבוש את הצופים ולזכות במשבצות השידור היוקרתיות ולרייטינג מוצלח.

ליטיגציה

במרכזן של אותן סדרות העמידו יוצרי הסדרות את לב ליבו של המשפט – הליטיגציה. ולא בכדי שכן ליטיגציה זה ה”שואו ביזנס” של עולם המשפט כאשר עורך הדין המופיע בפני השופט והצד השני נדרש לתת הופעה משכנעת רהוטה חדה ומעניינת על מנת לכבוש את לבו של השופט ולגייס אותו לטובת לקוחותיו.

מהי ליטיגציה?

ליטִיגַצְיָה ובעברית התדיינות הוא שם מקובל למקצוע הטיעון הייצוג וההופעה בבית משפט. על הליטגטור לשכנע את בית המשפט כי המסכת העובדתית והמשפטית המוצגת על ידי לקוחותיו היא זו הנכונה והצודקת ועליו להתמודד בצורה מתוחכמת אינטליגנטית חדה ואף זריזה עם בעיות שצפות ועולות במהלך חילופי כתבי הטענות ואף במהלך הדיון בבית המשפט עצמו.

ליטיגציה מסחרית, אזרחית ופלילית

ליטיגציה  חולשת הן על המשפט הפלילי הן על המשפט האזרחי והן על המשפט המסחרי ולמעשה רלוונטית לגבי כל תיק אשר בסופו של דבר יגיע לדיון משפטי בין אם הדיון יתקיים בבית משפט, בבית דין, בפני בורר, או בפני כל ערכאה משפטית ודיוניות אחרת.

ליטיגציה מסחרית

הליטיגציה המסחרית היא תת תחום של הליטיגציה הפלילית והאזרחית והיא תולדה של השנים האחרונות ובפרט לאחר הקמתה בשנת 2010 של המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב (בית המשפט הכלכלי). הליטיגציה המסחרית עוסקת במשפטים פליליים ובעבירות לפי חוק ניירות ערך וכן בהליכים אזרחיים הקשורים לדיני החברות, עתירות מנהליות כנגד החלטות רשות ניירות ערך ונגד רשם החברות וכן בערעורים על החלטות ועד המשמעת לפי חוק הייעוץ.

ליטיגציה אזרחית

ליטיגציה אזרחית משמעה ייצוג והופעה בבית משפט בהליכים אזרחיים ובכלל זה ייצוג בהליכים שעניינם חוזים והסכמים, תביעות ייצוגיות, דיני משפחה וגירושין, לשון הרע, ירושה וצוואה, זכויות יוצרים, נזיקין, מקרקעין ונדל”ן, דיני עבודה ועוד.

ליטיגציה פלילית

ליטיגציה פלילית משמעה ייצוג והופעה בבית משפט בהליכים פליליים. משרדו אינו עוסק במשפט הפלילי.

ליטיגטור: תפקידו ומשימותיו

תפקידו של הליטיגטור (עורך דין המתמחה בליטיגציה) בראש ובראשונה לשכנע  את בית המשפט או הערכאה המשפטית מולה הוא מופיע בצדקת טענות לקוחותיו. זהו לב ליבה של הליטיגציה. לשם כך על הליטיגטור להיות מסוגל להתמודד הן בבית משפט והן מחוץ לבית משפט עם שורה ארוכה של משימות ובכלל זה:

  1. לימוד חקירה והבנה יסודית של הלקוח וטענותיו העובדתיות והמשפטיות;
  2. לימוד חקירה והבנה של טענות היריב והקשיים העומדים בפניו; בקיאות מעמיקה בדין, בפסיקה ובהלכות המשפטיות נשוא התיק;
  3. בניה מראש של אסטרטגיה וטקטיקה משפטית בתיק;
  4. תרגום התיק שהובא בפניו לשפה משפטית וניסוח – הן בכתב וכן בעל פה – בצורה משכנעת רהוטה בהירה חדה וקולחת של הטענות;
  5. התמודדות בסיטואציות דינאמיות ומתן מענה חד הולם ומשכנע – הן בכתב והן בעל פה – בזמן אמת למגוון רחב של אפשרויות ומצבים;
  6. חקירת עדים בבית משפט בשים לב לאסטרטגיה המשפטית שנבחרה בתיק תוך גילוי גמישות וזריזות מחשבה ולשון לנוכח גילויים וטענות הצפים ועולים במהלך העדויות;
  7. ניתוח הטענות, העדויות, וההתרשמויות וסיכומן – הן בכתב והן בעל פה – בצורה קולחת משכנעת חדה ומעניינת;
  8. הבנת השופט ותגובותיו לרבות היכולת ליתן מענה לסוגיות שונות אשר הטרידו את השופט במהלך הדיון ובכלל;
  9. מתן כבוד והערכה לעבודתו של בית המשפט ובראש ובראשונה לשופט היושב בדין, ליתר עורכי הדין המופעים בתיק , לצדדים ולכל הגורמים אשר נטלו חלק בהליך.

חשוב לציין כי אין די בהופעה עצמה בפני השופט היושב בדין. חלק ניכר ובלתי נפרד מעבודתו של הליטיגטור הוא להעביר את טיעוניו בכתב במהלך כל ההליך מתחילתו ועד סופו. הדבר מחייב כי לליטיגטור תהא התמקצעות מיוחדת לשם כך ועליו לרכוש ניסיון ידע ויכולת הן בהצגת הטיעונים בכתב והן בהצגתם בעל פה.

למעשה ליטיגטור מצטיין הוא איש מקצוע בתחומים רבים: הוא גם חרוץ יסודי ומשקיען, הוא גם בקיא בדינים ובפסיקה, הוא גם בעל יכולת לנסח ולהתמודד עם חוזים והסכמים למיניהם כמו גם עם כתבי טענות והוא גם איש במה – פרפורמר – המסוגל לשכנע את בית המשפט בצדק טענות לקוחותיו.

עורך דין ליטיגציה מסחרית

משרד עו”ד רחלי קלקנר, עורכי דין ומגשרים הינו משרד בוטיק אשר מתמחה בליטיגציה אזרחית-מסחרית מורכבת ומגוונת. משרדנו צבר במשך השנים ניסיון רב בייצוג והופעה בכל בתי המשפט בערכאות השונות, ובכללם: בית המשפט העליון, בג”צ, בית משפט מחוזי, בית משפט לעניינים מנהליים, בית משפט שלום, בית משפט לענייני משפחה, בית הדין לעבודה, בוררויות וטריבונלים משפטיים שונים אחרים.

 

הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו עוד היום, ולתאם פגישה עם עו”ד רחלי קלקנר לקבלת פרטים נוספים והערכת הסיכויים והסיכונים הנלווים בניהול התיק

צרו קשר כעת לתיאום פגישה בטלפון 052-3444-212
או מלאו פרטים בטופס הבא: